Vārda dienas: Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra, Digne, Dignija, Jautra, Jautris, Kamēlija, Kamena, Kamilija, Kamīlija, Kamilla, Kamils, Kamita, Pireta, Sallija, Sallijs, Sarika, Sarita, Seila, Sella, Sellija, Zallija, Zara, Zāra, Zarina

1809. gada 19. janvārī dzimis amerikāņu rakstnieks, dzejnieks un prozaiķis Edgars Alans Po

Edgars Alans Po (angļu: Edgar Allan Poe), dzimis 1809. gada 19. janvārī Bostonā, miris 1849. gada 7. oktobrī Baltimorā) bija amerikāņu rakstnieks, dzejnieks un prozaiķis, viens no ievērojamākajiem romantisma literatūras pārstāvjiem ASV. Po uzskata par vienu no kriminālliteratūras, šausmu literatūras un fantastikas literatūras aizsācējiem. Po atstājis arī ļoti lielu ietekmi uz simbolisma literatūras attīstību (no Po stipri ietekmējies, piemēram, Šarls Bodlērs).

Edgars Alans Po bija ceļojošu aktieru otrais dēls. Par viņa tēvu pēc 1810. gada nav nekādu ziņu un viņa māte, atgriežoties Dienvidu apgabalos, gadu vēlāk mira no tuberkulozes. Edgaru, atdalītu no vecākā brāļa un jaunākās māsas, ģimenē pieņēma Virdžīniešutabakas tirgotājs, Džons Alans (angļu: John Allan), kura uzvārdu Po pieņēma no 1824. gada. Viņš kopā ar Alanu ģimeni devās uz Angliju 1815. gadā un, kamēr tur atradās, apmeklēja arī skolu.

Edgars Alans Po nomira 1849.gada 7.oktobrī – Po esot atrasts uz kādas ielas Baltimorā, kur viņu atradis kāds garāmgājējs un nogādājis slimnīcā, kur tad arī pēc pāris dienām nomira. Par to, kāds bija patiesais Po nāves cēlonis, ir vairākas versijas, taču, kā bija patiesībā, īsti neviens nezina.Taču visticamākā no versijām ir, ka Po nomira no saindēšanās ar alkoholu, lai gan cilvēki, kas viņu pazina, sacīja, ka rakstnieks nekad nav dzēris pārlieku daudz. Cita versija ir, ka Po ir bijis asinsizplūdums smadzenēs, tāpēc viņš nav spējis runāt, kad ārsti un tuvinieki mēģinājuši slimnīcā uzzināt, kas ar viņu ir noticis, un kā viņš nonācis uz ielas, kur viņu atrada. Citā versijā tiek minēts, ka rakstniekam bijusi atkarība no opija, dažās versijās tiek minēts sifiliss, meningīts un holera. Pēdējā no versijām arī tiek uzskatīta par visai ticamu, jo par iespējamo saslimšanu ar holeru Po bija rakstījis savai tantei, lai gan, līdzīgi kā citas versijas, arī šī neguva apstiprinājumu. Dažos avotos un Po biogrāfijās tiek minēts, ka, iespējams, viņš ir izdarījis pašnāvību pārdozējot narkotiskas vielas. Līdz pat mūsdienām rakstnieka nāves cēloņi ir neskaidri. Pateicoties savai mistikas un šausmu romānu meistara slavai, Po ir kļuvis par vienu no zināmākajiem tēliem 20. gadsimta literatūrā. Viena no versijām ir arī apspēlēta Džeimsa Maktīga (James McTeigue) filmā “Krauklis” (The Raven), kura stāsta par rakstnieka pēdējām dienām neilgi pirms viņa pazušanas, (dažās biogrāfijās tiek minēts, ka Po laikabiedri stāsta, ka, pirms viņu atrada uz ielas, Po bija pazudis gandrīz diennakti) piedāvājot savu iespējamo notikumu versiju – Po (filmā rakstnieku atveido aktieris Džons Kjūsaks) atgriežas Baltimorā, kur notiek virkne ļoti briesmīgas un nežēlīgas slepkavības, kas ļoti atgādina rakstnieka slavenākos un šausminošākos stāstus.  Po nokļūst policijas uzmanības lokā kā galvenais aizdomās turamais. Lai glābtu savu reputāciju, rakstnieks kopā ar izmeklētāju mēģina apturēt noziegumus un izglābt savu pazudušo līgavu, kuru nolaupījis slepkava, kas realizē Po stāstos aprakstītās slepkavības dzīvē.

Dzeja 
Tamerlāns un citi dzejoļi (1827)
Als Arāfs Tamerlāns un mazie dzejoļi (1829)
Groteskās un Arabeskas pasakas (1830)
Dzejoļi (1831)
Krauklis un citi dzejoļi (1845)
Evrika:Prozas dzeja (1848)
Stāsti
Berenisa (1827)
Ligeija (1838)
Slepkavība Morgielā (1841)
Melnais kaķis (1843)
Stāstnieka sirds (1843)
Nozagtā vēstule (1845)
Muca Amontiljado (1846)
Ovālais portrets (1850)

Skolotājas un sociālās darbinieces Lilitas Seržānes rīta fotogrāfija
Piesakies izglītības ziņu jaunumiem
Tērzētava
Ielādē tērzētavu...
Our Facebook Page
Show Buttons
Hide Buttons
Cart