Komentārs par etiķetes speciālisti Aiju Strautmani “ja nevari aizsniegt vīnogas, nevajag sacīt, ka tās ir negaršīgas”

Pedagogs.lv redakcijas komentārs

Reiz kāds lektors (vārdā neminēsim) Ogres Valsts ģimnāzijā skolotājiem, audzināšanas metodisko apvienību vadītājiem, kurš bija ģērbies džinsu biksēs, bija lasījis lekciju par pusaudžu vecumposma attīstības īpatnībām. Nākamā uzstājās etiķetes speciāliste Aija Strautmane, kura paskatījusies iepriekšējā lektora virzienā, savu uzrunu sāka ar to, ka “džinsu bikses ir kūts bikses!”.

Fabula kāda?  Ja nevari aizsniegt vīnogas, nevajag sacīt, ka tās ir negaršīgas, kā arī pieminēšanas vērts ir tas, ka takta trūkums tomēr neliecina par sevis cienīgu etiķetes speciālistu.

Šodien, 5.februārī, Valmieras Pārgaujas ģimnāzijā ar 9. un 12.klašu skolēniem tikās etiķetes, protokola, galda un saskarsmes kultūras eksperte un konsultante, astoņu grāmatu autore Aija Strautmane.

Tie, kas kaut reizi ir tikušies ar Aiju Strautmani, zina, ka šī kundze ir patiesa savos izteikumos un lietas sauc īstajos vārdos. Reizēm tas kādu var aizvainot, bet jāatzīst, ka daži cilvēki taktiskus mājienus nesaprot un tad aizrādījums ir jāpasaka skaidri un tieši.

Tikšanās sākās ar elementāriem pieklājības jautājumiem par sasveicināšanos, atvainošanos, šķaudīšanu un labas veselības vēlējumiem publiskā vidē.

Jau lekcijas sākumā A.Strautmane dažus jauniešus nolika pie vietas, aizrādot par ikdienas saskarsmes kultūru. Lekcija sākās ar skaidrojumu, kas ir etiķete. Tā ir stāja, apģērbs, frizūra, sasveicināšanās utt.

Tā kā skolā tuvojas Žetona vakars un arī izlaidums nav aiz kalniem, lektore stāstīja arī par to, kas būtu vai nebūtu jāvelk mugurā meitenēm un puišiem, kādas frizūras un apavi būtu piemēroti šādos pasākumos un arī vēlāk, nonākot darba tirgū. Ģērbšanās stils lielā mērā atkarīgs no pasākuma vietas un laika.

Eksperte nav sajūsmā par pašreizējo jauniešu modi nēsāt saplēstus džinsus, jo no enerģētikas viedokļa saplēstas drēbes piesaista nabadzību. Kādreiz no tā kaunējās un centās plīsumu neuzkrītoši salāpīt, tagad – citi laiki, citi tikumi…

Aija Strautmane pievērsās arī galda kultūrai, ar uzskates materiāliem parādot, kā jābūt novietotiem galda piederumiem, kā pareizi jātur glāze utt. Eksperte kategoriski iebilda pret vecāku un jo īpaši vecmāmiņu audzināšanas metodi likt bērnam apēst visu, kas uzlikts uz šķīvja. Lai arī esam mācīti neizniekot ēdienu, tomēr nevajag pārslogot savu gremošanas sistēmu.

Aija Strautmane ir SIA “AS KURSI” Izglītības studijas vadītāja. Pie viņas mācās gan mazi bērni un jaunieši, gan pieaugušie dažādos vecumos. Kāds vēlas apgūt galda kultūru, cits – lietišķo etiķeti un protokolu. Kā vēsta moto kursu mājaslapā – mūsu uzvedība ir mūsu panākumu atslēga.

Pārgaujas ģimnāzijā tikšanās ar Aiju Strautmani notika ESF projekta “Atbalsts izglītojamo individuālo kompetenču attīstībai” ietvaros.

Avots: http://www.valmieraszinas.lv/etiketes-eksperte-aija-strautmane-saplestas-drebes-piesaista-nabadzibu/

 

Skolotājas un sociālās darbinieces Lilitas Seržānes rīta fotogrāfija
Piesakies izglītības ziņu jaunumiem
Šautboks
Ielādē šautboksu...
Our Facebook Page
Show Buttons
Hide Buttons
Cart