Vārda dienas: Agnese, Agnija, Agne , Agna, Agnars, Agnārs, Agnesa, Agnesija, Agneška, Agņeška, Urdze, Urdziņa

Raksts

1834. gada 8. februārī dzimis krievu ķīmiķis Dmitrijs Mendeļejevs (Дмитрий Иванович Менделеев)

Dmitrijs Mendeļejevs (krievu: Дмитрий Иванович Менделеев; dzimis 1834. gada 8. februārī [v.s. 27. janvārī], miris 1907. gada 2. februārī) bija krievu ķīmiķis, kas izveidoja ķīmisko elementu periodisko sistēmu.

Atšķirībā no citiem tabulas veidotājiem, viņam izdevās paredzēt vēl neatklāto elementu īpašības. Vairākos gadījumos viņš pat riskēja apšaubīt atzīto atommasu pareizību, pamatojoties uz to, ka tie neatbilda periodiskajam likumam, un to apstiprināja vēlāka pārbaude.

Dmitrijs Mendeļejevs

1855. gadā beidzis Pēterburgas Pedagoģisko institūtu ar zelta medaļu. No 1863. gada profesors Pēterburgas Tehnoloģiskajā institūtā. 1861. gadā izdeva krievu valodā organiskās ķīmijas mācību grāmatu.

1870. gadā paredzējis 3 vēl neatklātu elementu (Ga, Sc, Ge) īpašības. Pēc tam paredzējis vēl 8 elementus, no kuriem 3 ieguva tikai pēc viņa nāves (Tc — 1937. gadā, Fr — 1939. gadā un At — 1942.-1943. gadā.)

Mendeļejevs dzimis Toboļskā. Viņa vecāki bija Ivans Mendeļejevs un Marija Mendeļejeva. Viņa vecaistēvs bija Pāvels Sokolovs. Viņš bija pareizticīgo baznīcas priesteris Tveras reģionā.

Viņa tēvs Ivans kopā ar saviem brāļiem un māsām, kamēr apmeklēja semināru, ieguva jaunu uzvārdu. Mendeļejevs ir jaunākais, septiņpadsmitais bērns ģimenē.

Pēc 13 gadu vecuma, kad viņa tēva un mātes rūpnīca gāja bojā ugunsgrēkā, viņš apmeklēja ģimnāziju Toboļskā. 1849. gadā trūcīgā Mendeļejeva ģimene pārcēlās uz Sanktpēterburgu, kur viņš 1850. gadā iestājās pedagoģiskajā institūtā. Pēc skolas beigšanas 1855. gadā, tuberkulozes dēļ, viņam nācās pāriet uz Krimas pussalas ziemeļu piekrasti pie Melnās jūras.

Dmitrija Mendeļejeva ķīmisko elementu tabula.

Show Buttons
Hide Buttons