1958. gada 13. februārī dzimis leģendārais latviešu mūziķis un dziedātājs Niks Matvejevs (60)

Niks Matvejevs (dzimis 1958. gada 13. februārī Bauskā, miris 2014. gada 27. aprīlī bija latviešu mūziķis, komponists un vokālists. Matvejevs bija rokgrupas “Sīpoli” vokālists.

Karjeras laikā piedalījies nozīmīgos Latvijas mūzikas festivālos, kā arī spēlējis vadošās lomas daudzās rokoperās. Strādājis ar komponistiem Mārtiņu Braunu un Zigmāru Liepiņu. Kā mūzikas autors, aranžētājs un izpildītājs piedalījies daudzos ierakstos. Svarīgākie: “Ieskaties acīs”, “Rīga dimd”, “Ma voix”, “ma voie”. Rakstījis mūziku pilnmetrāžas mākslas filmām un animācijai.

“Sīpolu” radošā darbība sākās 1974. gada beigās, sākuma posms noritēja Tukuma Kultūras namā, kur grupa sapulcējas pēc Jāņa Macarovska iniciatīvas, 1978. gadā pievienojās Mārtiņš Brauns.

Pateicoties Anatolijam Čiščakovam, “Sīpolu” turpmākie un raženākie gadi paiet kolhozā “Mārupe”, radot arī īpašu tautas dziesmu programmu Edgaram Liepiņam, kuru LPSR kultūras ministrija aizliedza.

“Sīpolu” kā grupas aktīvā darbība pakāpeniski beidzās 80. gadu pašā nogalē. Pirmsākumos repertuārs balstījās uz Viļņa Šmīdberga un dažiem Gunāra Šimkus skaņdarbiem, vēlāk pilnībā uz Mārtiņa Brauna kompozīcijām, bet darbības beigu posmā uz Nika Matvejeva un Raimonda Macata garadarbiem.

Sarmīte Vaivare, skolotāja un kordiriģente Bauskā, vadāja Niku Matvejevu četru un piecu gadu vecumā uz Rīgu pie profesora Ozoliņa. Mūzikas skolā mācījies akordeonu pie skolotāja Dravnieka.

Muzicējis Gunāra Šimkus ansamblī “Katedrāle”. Ar Viļņa Šmīdberga starpniecību iepazinies ar viņa kursabiedru pie Skultes Mārtiņu Braunu. Mācījies Mediņa mūzikas vidusskolā, studējis Latvijas Sporta pedagoģijas akadēmijā. Mācījies Lielbritānijas Karaliskajā aranžēšanas skolā Džonija Goldberga klasē.

Nika māte bija poļu aristokrāte, kura tika deportēta uz Latviju, jo muižā, kas viņai Polijā piederēja Suvalku vojevodistē, nacistiskā Vācija pēc Polijas okupācijas atvēra Abvēra skolu. Nika tēvs bija vācbalts, kurš emigrēja 1939. gadā un atgriezās ar Vācijas karaspēku Otrā Pasaules kara laikā; Nikam bija audžutēvs, kurš bija krievu tautības, uzvārds.

Dēli – Miks un Didzis no pirmās laulības. Meitas no otrās laulības – Anete, gleznotāja, Beāte, mūziķe un Kristīne, Rīgas 2. ģimnāzijas skolniece. Ar otro sievu Ilonu iepazinās, dziedot korī “Sindi putnu dārzs”.

Nu jau Aizsaulē aizgājušais Niks Matvejevs.

Show Buttons
Hide Buttons
Cart