Izcilā un nopelniem bagātā pedagoģe Broņislava Aldona Treija jeb grāmata par dzīves nenogurdināmo

Grāmata veltīta Latvijas 100-gades izciliem cilvēkiem. Stāsts ir par lietuvieti Broņislavu Aldonu Treiju, kura ieaugusi Latvijas kultūrā un izglītībā, lielāko daļu dzīves veltot Latvijas skolu izaugsmei, inovāciju ieviešanai un pozitīva skolas direktores piemēra radīšanai. Dzīvesstāsts izgaismo izaugsmi no Lietuvas pamatskolas līdz Rīgas prestižajām skolām.

Grāmatas prezentācija notiks Ķīpsalas izstāžu centrā 24. februārī plkst. 12.00. Tiek laipni aicināti visi bijušie un tagadējie kolēģi, draugi un citi Broņislavas Aldonas Treijas cienītāji.

Svarīgākais personības nopelns – izcilas Latvijas lietuviešu vidusskolas izveidošana, vadība un aktīva ikdienas darbība divu brāļu tautu – Latvijas un Lietuvas draudzības un sadarbības saišu nodrošināšanā.

Atmiņas uzklausīja, fiksēja, autori intervēja un apkopoja dzīves darbību projektu vadītāja Anita Šmite. Grāmatā izmantotas fotogrāfijas no A.Treijas personīgā arhīva un Rīgas lietuviešu vidusskolas muzeja.

Grāmatas saturs

1.     Ievada vietā.

2.     Dzīve un atmiņas Lietuvā.

2.1.    Bērna dienas Lietuvā.

2.2.    Īpašās atmiņas.

2.3.    Mani vecāki.

2.4.    Dzīve ikdienā.

2.5.    Skolas gadi.

2.6.    Kara laika pārdzīvojumi.

2.7.    Studiju gadi Viļņā.

3.   Dzīves gadi Latvijā.

3.1.  Īpašie notikumi studiju laikā.

3.2.  Dzīves sākums Latvijā.

3.3.  Dzīves pārbaudījumi.

4.   Radošie darba gadi Rīgas skolās.

4.1. Sākuma posms.

4.2. Darbs Rīgas 21. vidusskolā.

4.3. Rīgas 85. vidusskolas problēmas un risinājumi.

5. Lietuviešu skolas atdzimšana Latvijā.

5.1. Rīgas lietuviešu vidusskola šodien.

6. Aldonas Treijas aktivitātes.

6.1. A.Treija – muzejniece.

6.2. A.Treijas sabiedriskā darbība.

6.3. Galvenie sadarbības virzieni ar citām institūcijām.

7.   Apbalvojumi.

8.  Dzīves gudra personība.

9.   Kolēģu skices par Aldonu.

10.   A.Treijas radošums – dzeja.

21. gadsimts ir raksturīgs ar vairākiem bieži izmantotiem vārdiem – integrācija, identitātes meklējumi, globalizācijas sekas, vērtību krīze u.c.. Taču ikdienas dzīvē tas ir vienkāršāk. Cilvēks cenšas līdzdarboties, viņa dvēsele tiecas pēc jaunām atziņām, pārvērtē esošās vērtības, griba mudina aktīvai darbībai un prāts izsver rīcības nozīmību. Tie esam mēs šajā procesā ar kāpumiem un kritumiem, tomēr vienmēr cenšamies būt saskaņā ar vidi, ar zemi mums zem kājām. Šis gadsimts mudina ikvienu attīstīt savus talantus un radošo potenciālu, rosina pašapliecināties, lai varētu īstenot savus personīgos plānus cilvēcīgākas un taisnīgākas sabiedrības labā.

Kas šobrīd darāms steidzīgi?  Pirmkārt – jāatjauno vispusīgu zināšanu vērtība, otrkārt – jāmācās iztulkot informāciju, treškārt – jārada iespēja katram attīstīt savus talantus. Cilvēks pēc savas būtības vēlas izveidot kādu modeli un ar to dzīvot ilglaicīgi, taču laiks nepiedodami prasa pārmaiņas.

Šajā pārmaiņu laikā dzīvo un darbojas arī izcilas personības, kuru dzīvesziņa un pieredze ir atslēgas vārds gan integrācijai, gan identitātes meklējumiem. Latvijā mēs neesam nabadzīgi ar pozitīvu pieredzi. Ir skolas, kas integrējas Latvijas vidē, neaizmirst savu valodu un kultūru, uztur saikni ar savu dzimteni.

Šajā grāmatā esam izvēlējušies pavēstīt par vienu šādu gadījumu, kad lietuviete kļūst par Latvijas patrioti un dibina saikni starp divām valstīm – Lietuvu un Latviju.

Izcila personība, Atzinības krusta ordeņa kavaliere Broņislava Aldona Treija ir piemērs jēgpilnai dzīvei divu valstu sadarbībā. Rakstīt grāmatu nav pēdējā laika ideja. Gatavojoties Latvijas 100-gadei, uzmanības lokā ir izcili skolu direktori, kuri ar savu darbību būtiski ietekmējuši Latvijas izglītības attīstību.

Aktīvam lektoram un grāmatas izdevējam Kasparam Bikšem radās ideja veidot grāmatu par direktori Aldonu Treiju. Ideja tika atbalstīta un direktore ar laiku piekrita. Maza plānošana Aldonas dzīvoklī un sākās garais atmiņu stāstījums. Grāmatu veidojām kā dzīvesstāstu, kurā vieta spilgtākiem notikumiem bērnībā un darba dzīvē.

Lielākais Aldonas Treijas ieguldījums ir Rīgas lietuviešu vidusskolas izveidošana, tās iekļaušana Latvijas izglītības vidē un lietuviešu biedrības apritē. Skolēniem vienādi mīļa ir sava tēvu dzimtene Lietuva un jaunā mājvieta Latvija.

Izcila personība, Atzinības krusta ordeņa kavaliere, daudzu starptautisku apbalvojumu ieguvēja direktore, Broņislava Aldona Treija ir piemērs jēgpilnai dzīvei divu valstu pakļautībā – Lietuvas un Latvijas.

Direktori raksturo augstas darbaspējas, stabili darba rezultāti, redzama iestādes izaugsme ilgākā periodā. Direktore vienmēr bijusi toleranta pret dažādiem viedokļiem, kas ļāvis sadarboties un daudz palīdzēt citiem. Neapšaubāmi A.Treija ir oficiālais līderis skolā, spēj respektēt citu tiesības un uzskatus, ir „spilgta”  vadītāja un saimniece skolā, nebaidās riskēt un prot novērtēt situācijas.

Pats lielākais mūža ieguldījums ir lietuviešu skolas celtniecība un skolas iekļaušana lietuviešu biedrības apritē. Šeit nav runas par latviešu valodas mācīšanu, jo tā jau īstenota gadiem ilgi. Skolēniem vienādi mīļa ir sava tēvu dzimtene Lietuva un jaunā mājvieta Latvija.

Par to gatavojam intervijas, pārrunas, pārdomas, atziņas šajā grāmatā. Lai arī citiem izdodas tāda divu valstu vienotība!

Rakstīt grāmatu par Aldonu Treiju nav tikai pēdējā laika ideja. Gatavojoties saņemt Atzinības krusta ordeni, no jauna uzvirmoja doma – dokumentēt Latvijas izcilākos skolu direktorus un metodiķus. Tas gan būtu jādara VIC skolu muzejam, taču lietas nevirzās arī pirms valsts 100-gades.

Aktīvam lektoram, kurš daudz strādājis lietuviešu vidusskolā, radās ideja izveidot grāmatu par izcilo direktori Aldonu Treiju. Ideja tika atbalstīta, autore ar laiku piekrita, kaut bija sabijusies, nu darbs sākās. Satiekamies direktores mājās un uzmetam īsu plānu darbam. Jau pēc dažām dienām Aldona ķeras pie saviem atmiņu stāstījumiem. Izmantojam rakstīto, sarunas, intervijas, es savas atmiņas sadarbībā ar Aldonu un teksti seko viens pēc otra.

Grāmatas vāka makets.

Show Buttons
Hide Buttons
Cart