1901. gada 20. februārī Krievijas avīzē tika paziņots par slavenā krievu rakstnieka Ļeva Tolstoja izslēgšanu no pareizticīgo baznīcas

Ļevs Tolstojs (krievu: Лев Николаевич Толстой; dzimis 1828. gada 9. septembrī, miris 1910. gada 20. novembrī) bija krievu rakstnieks, pedagogs un domātājs. Dzimis Jasnaja Poļanasmuižā (Tulas guberņā). Studējis Kazaņas universitātē (1844-1847). Piedalījies Kaukāza un Krimas karā (1851-1855) un šajā laikā uzsācis savu literāro darbību.

Attēlu rezultāti vaicājumam “karš un miers”Jasnajā Poļanā organizēja skolu zemnieku bērniem un kopā ar pieaicinātiem pedagogiem pats strādā par pedagogu no 1859. gada. Pēc šīs skolas parauga tiek organizētas virkne citu skolu zemnieku bērniem.

Skolā pedagoģiskais darbs balstījās uz ticību bērnu radošajiem spēkiem, humānu attieksmi dvēseliskajā audzināšanā, centieniem attīstīt prāta darbību.

Pēc skolu slēgšanas (1862) sāk rakstīt “Karu un mieru”. Pēc tā pabeigšanas (1870), uzrakstīja “Ābeci”, vairākas “Grāmatas lasīšanai”, kā arī darbus metodiku jomā. Pēc tam iedziļinājies rakstniecības un filozofiski reliģiozu problēmu risināšanā.

Joprojām daudz šķēpu tiek lauzts par Ļeva Tolstoja uzskatiem, par viņa konfliktu ar pareizticīgo baznīcu, par viņa darbu lasījumiem, bet visnegaidītāko stiķi grāfs Ļevs Tolstojs izspēlē 1910. gadā, naktī no 27. uz 28. oktobri.

Tad, pielūdzēju pūļiem absolūti negaidot, rakstnieks aizbēg no savas muižas Jasnajā Poļanā, pametot pilnīgā neziņā sievu un ģimeni. Pasaulslavenais rakstnieks, kura dzīvei un katram elpas vilcienam ar neatslābstošu uzmanību tolaik sekoja visos kontinentos, ir pametis ģimeni, sievu, ar kuru nodzīvojis gandrīz 50 gadu! Neiedomājami! Skandāls! Laikrakstu virsraksti Ļevs Tolstojs aizbēdzis nezināmā virzienā! 1910. gada oktobrī rotāja katru sevi cienošu preses izdevumu.

Pēc tam, kad sākās Tolstoja konflikts ar baznīcu un vēlāk arī ar armiju, ne viens vien viņa sekotājs nokļuva cietumā. Iemesli bija dažādi, bet visnotaļ saprotami – kurai gan varai jelkad ir patikuši cilvēki, kas, piemēram, sludina, ka viņi atsakās no vardarbības (un līdz ar to no karadienesta)?

Show Buttons
Hide Buttons
Cart