Turpinām rakstīt par izciliem izglītības un zinātnes darbinirkiem, šoreiz- akadēmiķe, profesore Baiba Rivža

Baiba Rivža kopā ar Kasparu Bikši. Foto: Sņežana Pundure. Pedagogs.lv

Baiba Rivža par skolas un studiju gadiem

1968.gadā ar sudraba medaļu pabeidzu Jelgavas 2.vidusskolu – tagad Jelgavas valsts ģimnāziju. Man bija izcili skolotāji, kas radīja interesi par matemātiku, fiziku, ķīmiju, angļu valodu un vēsturi. Šajos priekšmetos piedalījos gan pilsētas, gan Latvijas mēroga olimpiādēs.

Attēlu rezultāti vaicājumam “Baiba Rivža”

Baiba Rivža. Foto: LU foto.lv

Matemātikas skolotājs Jānis Jeske pa vakariem vēl vadīja fakultatīvo kursu matemātikā un I. kursa studijas matemātikā universitātes apjomā mēs jau zinājām vidusskolu beidzot. J.Jeske mani rosināja studēt matemātiku. Man bija grūti izšķirties – patika arī tā laika modes zinātne ķīmija, biju pa olimpiāžu laiku sadraudzējusies ar meitenēm, kas bija stingri nolēmušas iet to studēt.

Mani interesēja arī vēsture, un šī interese mani ir pavadījusi visu mūžu. Vismīļākās grāmatas un filmas man joprojām ir tieši par vēsturi. Kamēr es svārstījos, Latvijas Lauksaimniecības Universitāte atvēra jaunu – Lauksaimniecības ekonomikas fakultāti.

Man ekonomika likās tā pati matemātika, tikai praktiskāka, un tā es iestājos ekonomistos. Tā kā biju medaļniece mani bija viens profilējošais eksāmens – rakstiskais eksāmens matemātikā, kurā bija jāiegūst augstākais novērtējums, kas man arī izdevās.  Tā jau pirmās eksāmena dienas galā es jau biju uzņemta studentos. J.Jeske kādu laiku bija uz mani noskaities, bet tad pilsētas grāmatu veikalā abi salīgām mieru.

Arī ekonomikas fakultāti pabeidzu ar izcilību.

Tieši pateicoties saviem pedagogiem, vecāku ieaudzinātai darba mīlestībai un pienākuma apziņai esmu kļuvusi par Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķi, Latvijas Lauksaimniecības un meža zinātņu akadēmijas prezidenti. D.hab.oec. savā Alama Mater – Latvijas Lauksaimniecības universitātē.

Te biju katedras vadītāja, dekāne, fakultātē, kuru pati absolvēju. Līdzīgi kā kādreiz mani profesori audzināja mani – esmu sagatavojusi 7 jaunus talantīgus ekonomikas zinātņu doktorus.

Gandrīz desmit gadus vadīju Latvijas Augstākās izglītības padomi, biju Latvijas Republikas izglītības un zinātnes ministre un Latvijas Republikas 9. Saeimas deputāte.

Avots: Pedagoģisko eseju grāmata “Labdien, skolotāj…”

 

 

Show Buttons
Hide Buttons
Cart