Šodien – Pasaules Ūdens diena. Kopš 1992. gada pēc UNESCO ierosinājuma pasaulē atzīmē ūdens dienu ar mērķi vērst uzmanību uz jautājumiem, kas skar planētas ūdens resursu saglabāšanu un attīstību

22. martā kopš 1993. gada visā pasaulē pēc Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) iniciatīvas tiek atzīmēta Pasaules ūdens diena, un tās koordinatore ir Apvienoto Nāciju Izglītības, zinātnes un kultūras organizācija (UNESCO).

Latvijā Pasaules ūdens diena plaši tiek atzīmēta kopš 1996. gada, un tā temata ietvaros notiek dažādas aktivitātes. Piemēram, jau 15. gadu Vides aizsardzības klubs (VAK) aicina ikvienu entuziastu 22. marta rītā plkst. 6:20 sagaidīt saullēktu pie kādas no tuvumā esošas ūdenstilpnes, kā arī organizē saullēkta sagaidīšanu Zaķusalā pie Daugavas starp Latvijas Televīzijas ēku un televīzijas apraides torni, pa kuru tiek rīkota arī ekskursija.

22. martā Latvijas Dabas muzejā notiks 3. konference, ko organizē „Latvijas avotu biedrība” sadarbībā ar SIA „ECOFINN Latvija”, un šogad tā būs veltīta tematam „Ūdens pilsētā – ūdens ceļš, kustība un mijiedarbība”. Arī 29. martā Dabas muzejā notiks Pasaules ūdens dienai veltīta lekcija par slāpekļa piesārņojumu ūdenī un tā sekām, ko vadīs Džefs Rodžs (Jeff Rogge) no ASV.

2011. gadu ANO pēc Starptautiskās teorētiskās un praktiskās ķīmijas savienības (International Union of Pure and Applied Chemistry) iniciatīvas ir pasludinājusi par Starptautisko ķīmijas gadu, tāpēc Pasaules ūdens dienas ietvaros skolēni, skolotāji, studenti, jaunieši un citi interesenti visā pasaulē tiek aicināti piedalīties globālajā ķīmijas eksperimentā „Ūdens un ūdens šķīdumi”.

Eksperiments tiek organizēts, lai parādītu ķīmijas svarīgo lomu ūdens kvalitātē un attīrīšanā, kā arī ūdens ciešo saistību ar klimata pārmaiņām, cilvēka veselību un ilgtspējīgiem enerģijas resursiem.

No 22. marta Pasaules ūdens dienas ietvaros interesenti tiek aicināti pievienoties, piedalīties un atbalstīt globālo eksperimentu īpaši tam izveidotajā mājas lapā http://water.chemistry2011.org/.

UNESCO Latvijas Nacionālā komisija (LNK) aicina ikvienu skolu, interešu apvienību un organizāciju Latvijā iesaistīties Starptautiskajam ķīmijas gadam un Pasaules ūdens dienai veltītos pasākumos, kā arī pašiem kļūt par to organizatoriem, izmantojot ūdens tematiku mācību stundās, rīkojot konferences, apaļā galda sarunas, seminārus, izstādes un cita veida pasākumus, tādējādi ne tikai 22. marta ietvaros, bet visa gada garumā rosinot bērnu, jauniešu, sabiedrības izpratni par dzeramā ūdens nozīmi un ūdens nozīmi vispār.

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Show Buttons
Hide Buttons
Cart