Vārda dienas: Vilis, Vilhelms, Langina, Lengina, Leongina, Leongīna, Leongīne, Leongins, Leongīns, Logina, Longina, Longīna, Longins, Longīns, Vilārs, Vilberts, Vilens, Vilhelmins, Vilhelmīns, Vilijs, Viljams, Villems, Villijs, Viļums, Viļus

Šodien Starptautiskā Teātra diena. Starptautisko teātra dienu 1961. gadā ierosināja UNESCO Starptautiskais Teātra Institūts (International Theatre Institute)

Starptautisko teātra dienu 1961. gadā iedibināja UNESCO Starptautiskais teātra institūts (International Theatre Institute (ITI)). ITI nacionālie centri un teātra cilvēki visā pasaulē to ik gadu atzīmē 27. martā. Par godu šiem svētkiem tiek organizēti nacionāli un starptautiski pasākumi, īstenotas dažādas aktivitātes. Viena no nozīmīgākajām tradīcijām ir izplatīt Starptautiskās teātra dienas vēstījumu pasaulei, ar kura palīdzību kāda ITI izvēlēta ietekmīga, pasaulē zināma persona dalās savās pārdomās par tematu – teātris kā miera kultūra.

Apsveicot ikvienu, kam teātris ir darbs, atpūta, ikdiena un svētki, UNESCO Latvijas Nacionālās komisijas p.i. Baiba Moļņika norāda: “27. martā – Starptautiskajā teātra dienā mēs aicinām dzīvi izspēlēt un svinēt, nevis iztirgot dolāros, latos vai eiro. Dzīvi izspēlēt nenozīmē to notrallināt, bet gan pierādīt, ka cilvēks ir vairāk nekā viņš saražo. Tieši izglītība un kultūra ir tie virzošie spēki, kas nodrošina sabiedrības labklājību un ilgtspējīgu attīstību, jo palīdz rast atbildes uz izaicinājumiem sabiedrībā, ekonomikā un vidē. Radošums sākas tur, kur satiekas izglītība, kultūra un uzņēmējdarbība, un kultūra ir radošuma vertikāle, jo tā sasauc kopā pagātni ar tagadni un nākotni. Tā savij tradicionālo ar inovatīvo un rada iedvesmu meistardarbu tapšanai.”

 

2013. gada vēstījuma autors ir Itālijas teātra pārstāvis Dario Fo. Dario Fo ir 1926. gadā dzimis itāļu režisors, aktieris, vairāk nekā 70 lugu autors un 1997. gada Nobela prēmijas laureāts literatūrā.

“Jau senos laikos savu tolerances trūkumu pret Commedia dell’ Arte aktieriem vara risināja, izdzenot viņus no valsts. Šodien aktieri un teātra kompānijas ar grūtībām atrod skatuves, teātrus un skatītājus, un tas viss krīzes dēļ. Tādējādi pie varas esošie var mazāk satraukties par kontroli pār tiem māksliniekiem, kuri pauž savu viedokli ar ironijas un sarkasma palīdzību, jo aktieriem vairs nav nedz vietas, nedz publikas, kas tajos klausītos. Pretēja situācija bija renesanses laika Itālijā, kur varenajiem nācās pielietot ievērojamas pūles, lai apklusinātu komediantus, jo tie baudīja plašu publikas atzinību. Lielā Commedia dell’Arte aktieru izceļošana notika kontrreformācijas periodā, kad notika teātra vietu iznīcināšana, īpaši Romā, kur tos apsūdzēja svētās pilsētas aizskaršanā. Pāvests Innocents XII 1697. gadā, pakļaujoties konservatīvās buržuāzijas un garīdznieku spiedienam, izdeva rīkojumu iznīcināt Tordinona teātri, kas pēc morālistu domām tika izrādījis vislielāko nepiedienīgo ainu skaitu. Kontrrefomrācijas laikā kardināls Karlo Borromeo, kurš darbojās Itālijas ziemeļos, bija nolēmis veikt t.s. Milānas bērnu atpestīšanu, izveidojot skaidru robežu starp mākslu kā augstāko garīgās izglītības formu un teātri kā profānā un vieglprātības manifestāciju. Vēstulē, ko kardināls adresēja saviem sabiedrotajiem, viņš raksta apmēram šādi: “Būdami noskaņojušies iznīdēt nezāles, mēs esam izdarījuši visu, kas mūsu spēkos, lai sadedzinātu tekstus, kuri satur nekrietnās runas, lai tās izdzēstu no cilvēku atmiņām un tajā pašā laikā lai vajātu tos, kuri šādus tekstus pavairo un drukā. Tomēr ir acīmredzams, kamēr esam bijuši iemiguši, sātans ir strādājis ar pastiprinātu viltību. Cik gan daudz dziļākas pēdas atstāj tas, ko redz acis, salīdzinot ar grāmatās lasīto! Cik gan daudz graujošāks pusaudžu prātiem ir runātais vārds un žesti nekā miris vārds, kas drukāts grāmatās. Šo iemeslu dēļ ir nekavējoties jāatbrīvo mūsu pilsētas no teātra taisītājiem, tāpat kā mēs atbrīvojamies no nevēlamām dvēselēm.” Šodien, krīzes apstākļos, kad atkal pret mums tiek plānota milzu izraidīšana, vienīgā cerība ir tādas jaunas aktieru diasporas radīšana, kurai pretestība kalpo kā atspēriena punkts, lai radītu mākslu.”

Dario Fo,
Milāna, 2013. gada 29. februāris

Tulkoja Starptautiskā teātra institūta Latvijas centrs

Šogad pirmo reizi vēstījuma tekstu video versijā runā dažādu valstu teātra cilvēki. Latviešu valodā vēstījumu lasa Elita Kļaviņa, 2012. gada Spēlmaņu nakts labākās aktrises balvas ieguvēja, Jaunā Rīgas teātra aktrise.

Visi video vēstījumi pieejami šeit: http://www.world-theatre-day.org/ 

Video tiks prezentēti 27. martā UNESCO mītnē Parīzē Starptautiskās teātra dienas svinību atklāsānas pasākumā.

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Show Buttons
Hide Buttons
Cart