Šodien savu 62. jubileju svin latviešu dzejniece Amanda Aizpuriete

Amanda Aizpuriete (dzimusi 1956. gada 28. martā Jūrmalā) ir latviešu dzejniece, tulkotāja un atdzejotāja. Publicējusi septiņus dzejoļu krājumus latviešu valodā. Aizpurietes darbi tulkoti vismaz 14 valodās.

Amanda Aizpuriete studējusi filoloģiju un filozofiju Latvijas Valsts universitātē un Maksima Gorkija Literatūras institūta atdzejošanas seminārā Maskavā. Strādājusi par dzejas konsultanti žurnālā “Avots” un līdzstrādnieci žurnālā “Karogs” un “Vides Vēstis”. Kopš 1976. gada publicē dzeju kā arī ir atdzejojusi Annas Ahmatovas, Josifa Brodska, Uves Kolbes, Georga Trākla un citu autoru dzejoļus. Aizpurietes dzejas izlases iznākušas vācu, zviedru, somu un krievu valodā, romāns “Nakts peldētāja” tulkots lietuviešu valodā.

90. gados Vācijā izdotas trīs viņas dzejas izlases, tās guvušas ievērību vācvalodīgajā lasītāju vidē, 1999. gadā Aizpuriete saņēmusi Bavārijas Mākslas akadēmijas Dzejas balvu. 2000. gadā viņa ir viena no trim autoriem, kas Latviju pārstāv starptautiskajā projektā “Literatūras ekspresis”. 2000. gadā viņa saņem Dzejas dienu balvu par krājumu “Bābeles nomalē”. Par 2003. gadā izdoto A. Ahmatovas dzejas izlasi viņai piešķirta Literatūras gada balva par labāko atdzejojumu. 2013. gadā Aizpuriete saņēmusi Ojāra Vācieša prēmiju par krājumu “Turp”.

Pēc neveiksmīga pašnāvības mēģinājuma 2010. gada 16. decembrī Amanda Aizpuriete presē atklāja, ka to mēģinājusi vairākkārt. Arī pēc rezonansi ieguvušā pašnāvības mēģinājuma Amanda Aizpuriete turpināja publicēties. 2011. gada aprīlī klajā nāca dzejas un prozas krājums “ledusskapja šūpuļdziesma”.

Dzejoļu krājumi
Nāks dārzā māte. Rīga: Liesma, 1980.
Kāpu iela. Rīga: Liesma, 1986.
Nākamais autobuss [arī atdzeja]. Rīga: Liesma, 1990.
Pēdējā vasara. Rīga: Preses nams, 1995.
Bābeles nomalē. Rīga: Enigma, 1999.
Vēstuļu vējš. Rīga: Atēna, 2004.
ledusskapja šūpuļdziesma [dzeja un proza]. Rīga: Mansards, 2011.
Šonakt biju zaļš putns [dzeja un dienasgrāmata]. Rīga: Pētergailis, 2011.
Turp. Rīga: Pētergailis, 2013.

Avots: https://lv.wikipedia.org/wiki/Amanda_Aizpuriete

Skolotājas un sociālās darbinieces Lilitas Seržānes rīta fotogrāfija
Piesakies izglītības ziņu jaunumiem
Tērzētava
Ielādē tērzētavu...
Our Facebook Page
Show Buttons
Hide Buttons
Cart