Mālpils novada dome
Mālpils internātpamatskola
Reģ. Nr. 4312901113
Pils ielā 14, Mālpilī, Mālpils novadā, LV- 2152, tālr. 67925131, fakss 67970907
e-pasts: gevele@malpilsskola.lv
Mālpils novadā, Mālpilī
27.03.2018.Nr. 2-01/5
LR Saeimas Izglītības, kultūras un zinātnes komisijas
deputātiem
Paldies par 20.03.2018. Saeimas izglītības, zinātnes komisijā pausto ieinteresētību un izpratni Vispārizglītojošo internātskolu jautājuma risināšanā un domu apmaiņā.
Internātskolas pastāv daudzās valstīs un tās secīgi ar savu specifisko misiju iekļaujas kopējā šo valstu izglītības sistēmā.
Līdz šim Latvijā Vispārizglītojošās internātskolas pilda īpaši atbildīgu misiju – sniedz jaunajai paaudzei, kurai nepieciešams īpašs atbalsts, konkrēti, bērniem bāreņiem, bērniem no maznodrošinātām, daudzbērnu, nelabvēlīgām un sociālā riska ģimenēm, iespēju uzturēties labos sadzīves apstākļos internātā; pozitīvā vidē iegūt kvalitatīvu izglītību, attīstīt savus talantus un rosina jauniešos veidot savas – veiksmīgas dzīves modeli. Internātskola ir “Otrās mājas”, kur 5 dienas (ģimenes krīzes situācijā 7 dienas) nedēļā un 24 stundas diennaktī bērnu attīstībai nodrošina labvēlīgu un pozitīvi atbalstošu vidi atbilstoši ikkatra bērna attīstības līmenim un viņa vajadzībām, atjauno bērnos uzticēšanos pieaugušajiem un Latvijas valstij.
Par to, ka ir nepieciešama steidzama Izglītības un zinātnes ministra K.Šadurska demisija un ka Latvijā izglītības sistēma ir neefektīva un, ka tajā ir krīze, liecina šādi fakti:
- Pašlaik Latvijā ir 17 357 skolēni, kuri nav reģistrēti nevienā skolā, brīdinu, ka mazo lauku skolu un vispārizglītojošo internātskolu likvidācija palielinās to skolēnu skaitu, kuri neapmeklēs skolu.
- Lai samazinātu priekšlaicīgu mācību pārtraukšanu 665 izglītības iestādēs līdz gadam ir nepieciešams atbalsts 60 000 izglītojamiem, paredzot finansējumu 39 012 376 euro. Tātad Izglītības un zinātnes ministrija paredz iespējamību, ka no skolā esošajiem skolēniem to var neapmeklēt vēl lielāks skaits izglītojamo.
- Mūsu valstī ir milzīgs nepilngadīgo skaits, kuri izdarījuši likumpārkāpumus un, ja Valdība likvidēs internātskolas, tad tiks kultivēta nepilngadīgo noziedzība. Šādā veidā Izglītības un zinātnes ministrija ietaupīs savus līdzekļus, bet ne Valsts kopējos līdzekļus. Un kāda cena nākotnē būs jāmaksā, lai katrs iedzīvotājs būtu drošībā un nebūtu jāceļ jauni cietumi ?
- Izglītības ministrija ar iepriekšēju nolūku, profesionāli nepārzinot internātskolu darbības specifiku, maldināja valdību, apvienoja politisko varu un veica normatīvo dokumentu grozījumus, radot papildus riska faktorus vispārizglītojošo internātskolu skolēnu drošībai, samazināja iespēju ikdienā sniegt skolēniem individuālo atbalstu un preventīvo audzināšanas darbu, konkrēti pierādījumi:
4.1. MK noteikumu Nr.135 atcelšana – samazinot internātskolu atbalsta un vadošo pedagoģisko personālu;
4.2. MK noteikumu Nr.445 3.pielikums – nosakot internāta skolotāja darba slodzi 40 stundas nedēļā, tādejādi būtiski samazinot internāta skolotāju atalgojumu;
4.3. MK noteikumu Nr.477 14.p – paredzot vienu internāta skolotāja likmi uz 14 internātā dzīvojošiem izglītojamajiem;
4.4.Veiktie grozījumi Izglītības likumā paredz, ka vārda “internātskola” izslēgšana stājas spēkā no 2019.gada 1.augusta. Tāpēc uzskatām, ka tā ir kļūda un lūdzu atsaukt šo lēmumu, jo tas liedz izprast internātskolas vienoto būtību, ka tās ir izglītības iestādes – “Skolēnu otrās mājas”;
4.5.Saskaņā ar Ministru kabineta noteikumiem “Kārtība, kādā pašvaldībām aprēķina un piešķir mērķdotāciju internātskolu uzturēšanas daļējai segšanai par internātskolā uzņemtajiem izglītojamajiem” ir piešķirti uzturēšanas līdzekļi, konkrēti Mālpils internātskolai 196,91 euro mēnesī uz vienu bāreni vai maznodrošināto izglītojamo. Joprojām nav ārējo normatīvu aktu, kas nosaka, kas nodrošina 66.32 euro mēnesī uz vienu bāreni vai maznodrošināto izglītojamo, kas rada tīšu uzturēšanas izdevumu deficītu 5040,32 euro/mēnesī jeb 40322.56 euro līdz 2018.gada 31.augustam. Tabulā prioritāri nepieciešamie uzturēšanas izdevumi, ko atbilstoši Valsts ekonomiskajai situācijai un skolēnu vajadzībām ir nepieciešams palielināt-
4.6. Bez tam Likumā “Par valsts budžetu 2018.gadam” 3. panta 4.daļā noteikts, ka pašvaldības tām piešķirto mērķdotāciju pedagogu darba samaksai un valsts sociālās apdrošināšanas obligātajām iemaksām ir tiesīgas izmantot atlaišanas pabalstu izmaksai pedagogiem, kas zaudē darbu izglītības iestāžu likvidācijas vai reorganizācijas gadījumā, ja reorganizācija vai likvidācija ir pabeigta ne vēlāk kā līdz 2018. gada 31. augustam. Tas savukārt pašvaldībām piespiedu un steidzamības kārtā lika pieņemt lēmumu par internātskolu likvidāciju līdz 2018. gada 1.martam.
Esam vairākkārt snieguši tos Izglītības un zinātnes ministrijā un neesam spējuši pārliecināt ne Izglītības un zinātnes ministru K. Šadurski, ne viņa vadītās ministrijas atbildīgos ierēdņus.
Esam analizējuši Mālpils internātpamatskolas attīstības iespējas, pētījuši un analizējuši esošo situāciju izglītības iestādē, iesaistāmies ES projektos un Latvijas aktivitātēs. Ikdienā rūpīgi un atbildīgi, cēloņu un seku likumsakarībās, sniedzam atbalstu ikvienam skolēnam neatkarīgi no viņu ģimenes sociāli ekonomiskās un emocionālās situācijas, jo saprotam, ka bērns ir Latvijas galvenā vērtība un tā nav samērojama naudas izteiksmē.
Tāpēc internātskolu direktoru vārdā (06.03.2018. atklāta vēstule Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisijai) atkārtoti lūdzam steidzamu Izglītības un zinātnes ministra K.Šadurska demisiju.
Lūdzu jautājumu par Internātskolu turpmāko attīstību neatstāt Izglītības un zinātnes ministrijas pārziņā, jo tās ierēdņi ar savu attieksmi no 2016. gada ir grāvuši Vispārizglītojošo internātskolu prestižu sabiedrībā.
Lūdzam šo jautājumu lemt Saeimas izglītības, kultūras un zinātnes komisijā un Saeimā, lai katrs tautas ievēlētais deputāts pauž savu viedokli un ar savu godaprātu lemj par katru skolēnu, kurš atrodas vai kuram ir nepieciešami Vispārizglītojošās internātpamatskolas pakalpojumi.
Vēstule tiks publicēta sabiedrībai pieejamā un diskutējamā formātā.
Paldies par sadarbību!
Ar cieņu
Mālpils internātpamatskolas direktore Frančeska Ģēvele