Vārda dienas: Antons, Antis, Antonijs , Acons, Antans, Antars, Antonio, Antuans, Antuāns, Ontons, Tonijs

Raksts

1923. gada 10. jūlijā dzimusi rakstniece, literatūrzinātniece Ingrīda Sokolova

Literatūrzinātniece, bijusī padomju armijas gvardes vecākā leitnante, aktīva padomju režīma atbalstītāja. Dzimusi Vecaucē.

Izglītību apguvusi Jelgavas sieviešu ģimnāzijā, vēlāk papildinājusi zināšanas Krievijā.

Precējusies. Gan Sokolova, gan vīrs kā tulki piedalījušies 2. Pasaules karā PSRS armijā. Bijusi vairākkārt ievainota.

Personiski tikusies ar V. Lāci, 1943.g. kā tulks neilgu laiku pavadījusi Ņ. Hruščovu kara laikā Ukrainā.

1945.g. kā tulks strādājusi padomju vadības tikšanās laikā ar Eizenhaueru.

Kopš 1962.g. Rakstnieku savienības biedre.

Apbalvojumi:

3 ordeņi,
14 medaļas un goda zīmes.
Latvijas nopelniem bagātā kultūras darbiniece.
Mirusi Rīgā

***

Ingrīda Sokolova pieder pie Lāča aizstāvju frontes, viņu pat varētu nosaukt par viņa galveno biogrāfi, jo viņa par rakstnieku ir sarakstījusi divas disertācijas, vairākas grāmatas, tulkojusi viņa darbus un rakstījusi ievadvārdus Kopotajiem rakstiem.

Pirmo reizi viņa ar Lāci tikās Otrā pasaules kara laikā, Krievijas slimnīcā, kurā viņa gulēja pēc ievainojuma. Lācis tobrīd bija LPSR Ministru Padomes priekšsēdētājs, un bija atbraucis ciemos pie frontiniekiem. Nākamā tikšanās bija 20. gs. 50-to gadu sākumā, kad Sokolova vēlējās par Lāci rakstīt disertāciju.

Turpmākos 15 gadus viņi uzturēja ciešas saiknes, un Sokolova par viņu saglabājusi tās labākās atmiņas.

Astoņdesmit deviņu gadu vecumā mirusi Ingrīda Sokolova, kuras enerģiska rīkošanās literatūras kritikā izraisīja apbrīnu, pat ja kritiķes paudumi reizēm bija pārspīlēti un pārlieku subjektīvi, kā, piemēram, Viļa Lāča nozīmi vērtējot.

Kad daudzi nespēkā nolaida rokas brīžos, kuros nav sagaidāma notikumu labvēlīga pasvēršanās, Ingrīda Sokolova neatlaidās un darīja, pati ironizēdama par sevi, ka varbūt darbspējās sekmējas pārspēt Andreju Upīti, kam Mirdza Ķempe sajūsmā bija veltījusi dzejoli par strādāšanu jebkādos apstākļos.

Attēlu rezultāti vaicājumam “ingrīda sokolova”

Ingrīda Sokolova.

No lielā literārā paveikuma ne viss paliek iegaumēšanai, bet plašajā laukā, kurā strādāts, neapšaubāmi ir paturamas vērtības – visvairāk apcerējumi par Zentu Mauriņu, ko pati literatūras zinātniece vērtēja par svarīgāko daļu savā darba laukā.

Otrs Ingrīdai Sokolovai nozīmīgs autors bija Miervaldis Birze. Un, kā jau rakstniecei, kam augstāko izglītību nācies iegūt Krievijā, krievu autori bija izprasts literāru pētījumu lauks. Tomēr joma, kas lasītājus piesaistīja visvairāk, bija Ingrīdas Sokolovas dedzīga atsaukšanās uz aktuāliem literāriem, mākslas un publicistikas tematiem. Nostāšanās rakstītājas pusē vai gluži pretēji – lasītāja asa vēršanās pret kritiķes viedokli, šādi vai citādāk – vienmēr sabiedrība tapa iekustināta pamanāmā kārtā, kas arī atbilda rakstnieces aizrautīgai dabai un sagādāja viņai patikšanu, lai gan bieži pretdarbība dažam apcerējumam bija negantāka nekā piekrišanas saucieni.

Ingrīdas Sokolovas sociālais stāvoklis pavisam neatbilda padomju iekārtas prasībām, bet viņa bez apdomāšanās tieši no Jelgavas ģimnāzijas klases metās Ahrimana ķetnās, kas brangi žņaudza, bet sagādāja arī baudu.

Neatkarīgās Latvijas ģimnāzija deva tik pamatīgu izglītību (sistēmas izpratnē), ka šie vidusskolas guvumi pasargāja situācijās, kurās izgāšanās būtu neizbēgama. Ģimnāzijā gūtā un jau nostiprinātā gaume ļāva gūt līdzsvaru labā mākslā, neļaujoties šķietamas mākslas ietekmēm. Rakstnieces iegādātie daudzie latviešu mākslinieku darbi ir pamanāmākā liecība par iedzimtu un izkoptu gaumi.

Sabiedrisku darbu Ingrīda Sokolova darīja ar misijas apziņu. Mūrmuižas tautas universitāte vadītājai sagādāja līksmību un gaužas raizes. Paredzētajai sesijai vienmēr tika atrasti vispiemērotākie un klausītāju pieprasītākie lektori. Pat ja trīsreiz tika atsacīts, ceturtajā reizē vajadzīgais lektors bija tomēr spiests piekāpties un pārkārtot savus tiešos darbus tā, lai noteiktajā dienā tiktu uz Mūrmuižu.

Vecajā Mūrmuižas kungu mājā izveidotais muzejs lielā mērā ir Ingrīdas Sokolovas sarūpēts. Tur, saprotams, tagad vieta būs arī viņai pašai.

Avots: https://nekropole.info/lv/Ida-Ingrida-Sokolova

 

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Show Buttons
Hide Buttons