Vārda dienas: Viktors, Nils, Mila, Mīla, Milana, Milāna, Milānija, Milans, Milāns, Mīle, Milena, Milēna, Milēnija, Milona, Milvards, Milvars, Milvija, Napoleons, Nila, Nilija, Nīls, Nilss, Niluta, Vikijs, Viktorijs, Vitors

1885. gada 5. augustā dzimis latviešu aktieris, režisors Alfreds Amtmanis-Briedītis

Alfreds Amtmanis-Briedītis, īstajā vārdā Alfreds Amtmanis (dzimis 1885. gada 5. augustā, Vallē, miris 1966. gada 15. maijā, Rīgā, apbedīts Meža kapos) bija latviešu teātra aktieris, režisors un skatuves mākslas pedagogs.

Bērnību pavadīja Valles “Zvanītāju Bukās”, tēvs bijis Valles luterāņu baznīcas zvaniķis. Brālis Teodors Amtmanis arī vēlāk kļuvis par aktieri.

Alfreds Amtmanis-BriedÄ«tis1903. gadā pirmoreiz kā aktieris uzstājās Jaunajā latviešu teātrī, kur aktieris Viļums Vēverisizdomāja viņa pseidonīmu “Briedītis”. Vēlāk darbojās Apollo teātrī un Liepājas teātrī. No 1909. līdz 1912. gadam mācījās Jēkaba Dubura Latvju dramatiskajos kursos.

Pirmā pasaules kara laikā vadīja Pēterpils Latviešu teātri. LSPR laikā, kad tika nodibināts Strādnieku teātris, Alfreds Amtmanis-Briedītis bija režisors tā pirmajam iestudējumam (Leona Paegles luga “Augšāmcelšanās”).Vēlāk Alfreds Amtmanis-Briedītis kļuva par vienu no redzamākajiem Latvijas Nacionālā teātra aktieriem un režisoriem (izņemot periodu no 1921. līdz 1924. gadam, kad viņš darbojās Dailes teātrī). 1928. gada 14. novembrī tika apbalvots ar Triju Zvaigžņu ordeņa 4. šķiru.

Pēc Otrā pasaules kara Amtmanis-Briedītis turpināja darboties šajā teātrī (kas tika pārdēvēts par LPSR Valsts Drāmas teātri), un no 1944. līdz 1966. gadam bija tā galvenais režisors. Staļina prēmijas 1948., 1950. un 1951. gadā.

No 1926. līdz 1939. gadam bija precējies ar aktrisi Antu Klints. Pēc tam ar aktrisi Valiju Amtmani (dz. Eglīti) (1904 – 1996).

Nodibināta Alfreda Amtmaņa-Briedīša prēmija, ko piešķir Nacionālā teātra aktieriem vai režisoriem par latviešu oriģināldramaturģijas iestudējumiem.

Brāļu Amtmaņu dzimtajās mājās “Zvanītāju Bukās” Vallē ir izveidots muzejs. To atklāja 1985. gadā no jauna uzbūvētā guļbūves ēkā un ekspozīcija stāsta par A. Amtmaņa-Briedīša un T. Amtmaņa devumu latviešu teātra attīstībā, kā arī iepazīstina ar Valles vēsturi un kultūras tradīcijām.

Avots: https://lv.wikipedia.org/wiki/Alfreds_Amtmanis-Bried%C4%ABtis

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Show Buttons
Hide Buttons
Cart