Vārda dienas: Fēlikss, Felicita , Asola, Aspazija, Aspāzija, Asunta, Atēna, Feliciana, Feliciāna, Felicianna, Felicians, Felicija, Felīcija, Felicijana, Felicijans, Felicjana, Felikarmena, Felikss, Felīsija, Filicija

Nedaudz par dusmu un agresijas skaidrojumu

Daudziem cilvēkiem šie divi jēdzieni – dusmas un agresija, saplūst vienā. Un tik ļoti saplūst, ka ikviens dusmu uzliesmojums kļūst grūti panesams un šķiet nosodāms.

Ko šajā sakarā saka psiholoģija un mana personīgā pieredze?

Dusmas

Dusmas ir sajūta. Tās cilvēkā rodas kāda kontakta ar ārējo pasauli rezultātā. Ja tu dusmojies, tad tas nozīmē, ka esi dzīvs cilvēks, vai arī, ka tavas robežas ir pārkāptas, vai arī – tavas vēlmes nav apmierinātas. Un dusmas par to signalizē.

Cilvēki ar dusmām var rīkoties dažādi. Kāds, klusējot, tās izdzīvo sevī. Kāds izpauž tās vārdos vai kustībās. Ja tās paliek konkrēta cilvēka robežās, tad tās vienkārši ir dusmas. Tās var izpausties arī blakus kādam un arī attiecībās. Tās var tikt sajustas kā milzīgs enerģijas daudzums blakus otram cilvēkam.

Pats ekoloģiskākais dusmu izpaušanas veids ir “es – paziņojums”. Kad tu saki: “Es tagad esmu tik dusmīgs!” vai arī : “Kad tu tā dari, es tik ļoti dusmojos!” Un šajā paziņojumā nav neviena cita kā tikai tas cilvēks, kurš dusmojas. Viņš nepārliek atbildību par savām dusmām uz otru, bet tikai norāda uz faktu, kurš kļuvis par dusmu iemeslu. Fakts – esi tu. Dusmas – esmu es.

Dusmas ir dzīves izpausme. Tās ir gluži dabiskas un piemīt it visam dzīvajam.

Agresija

Bet agresija ir jau pavisam cita darbība. Tas ir tas, kas var kalpot fizisko un psiholoģisko robežu atjaunošanai vai mērķa sasniegšanai. Ja sadusmoties un uzkliegt kādam, tad tā jau ir agresija.

Ja sākt izteikt personiskus apvainojumus un interpretēt otra cilvēka darbības, tad arī tā ir agresija. Ja sākt sist, mētāt, graut un nogalināt – tā ir agresija. Sevis vai savu tuvinieku fiziska aizsargāšana no svešas agresijas – arī tā ir agresija.

Dusmas un agresiju atšķir izvēle. Dusmas – tas ir par mani, un tās rodas noteiktos gadījumos. Tas ir tas, ko es izjūtu tāpēc, ka esmu dzīvs. Tas ir normāli. Agresija – tas ir tas, kā es izvēlos vai neizvēlos paust savas dusmas. Varu to darīt ekoloģiski. Varu – konstruktīvi – enerģiski virzoties uz savu mērķi. Varu netieši – fiziski reaģējot (piemēram, iekaustot spilvenu). Varu, atbilstoši apstākļiem – fiziski aizsargājot savas robežas no uzbrukuma.

Lai kā arī nebūtu, agresija ir izvēle, pat tad, ja tā ir neapzināta.

Un var iemācīties ne tikai atšķirt šos jēdzienus, bet arī iemācīties uz tiem reaģēt ekoloģiski.

Mīlestībā
Aglaja Datešidze
Tulkoja: Ginta Filia Solis

Show Buttons
Hide Buttons
Cart