Anita Muižniece: Man nav jādomā par maskām, bet gan par kvalitatīvu izglītību JEB RAKSTS, KAS LĪDZINĀS CENSONĪGA PUSAUDŽA SACERĒJUMAM

„Gan jau es kādreiz atbraukšu uz darbu ar motociklu,” LĒTS POPULISMS UN IZRĀDĪŠANĀS NO MINISTRES PUSES smaidot saka Anita Muižniece. Motobraukšana ir viņas hobijs jau piekto gadu ELITA, PAR HOBIJU VAR SAUKT TIKAI TO, KAS IR KOPŠ BĒRNĪBAS, NEIZGLĪTOTĀ ELITA PSIHOLOĢIJAS JOMĀ. Kaut kas stilīgs un citāds ir šajā solījumā atbraukt uz ministriju ar moci, un varbūt tieši tāpēc – arī cerīgs. Pretēji daudzu iepriekšējo ministru sterili stīvajai pareizībai un akadēmiskajai garlaicībai. Šodien intervija ar LR izglītības un zinātnes ministri Anitu Muižnieci (JKP).22.06.2021.ELITA VEIDEMANE UN ŠĀDA IR ŽURNĀLISTE AR LATVIEŠU VALODAS UN LITERATŪRAS SKOLOTĀJAS VALODAS LIETOŠANAS PRASME! PAT MINISTRIJAS NOSAUKUMU NELĀGO UZRAKSTĪT BEZ KĻŪDAS!

©Romāns Kokšarovs/F64

Kāpēc pērn pametāt parlamentārās sekretāres amatu Izglītības un zinātnes ministrijā? LATVIEŠU VALODAS UN LITERATŪRAS SKOLOTĀJA, TAGAD- ŽURNĀLISTE, ELITA! LATVIEŠU VALODĀ APSTĀKĻA VĀRDS “PĒRN” SKAIDROJUMS IR “IEPRIEKŠĒJĀ GADĀ”. VAI JAUTĀJUMS IR DEFINĒTS KOREKTI?

Tie bija personiski iemesli. Man vajadzēja sakārtot dažas lietas ŠĀDA RĪCĪBA LIECINA PAR VALSTS AMATPERSONAI NEDROŠU UZVEDĪBU VAI ARĪ IEPRIEKŠ MINĒTAIS IR SLĒPTI MELI. Tās sakārtoju. Un tad nonācu līdz situācijai, kas ir šodien. Izaicinājumu ir daudz, darbības lauks ļoti plašs, laika maz – līdz nākamajām vēlēšanām vien 14 mēneši TĀTAD INTERESĒ VĒLĒŠANAS.

Rudenī ir mērķis sākt skolu klātienē, tātad svarīga ir pedagogu vakcinācija. Bet ne visi tam ir gatavi.

Šobrīd ir vakcinējušies 47% no visiem izglītības sektorā strādājošajiem, kas ietver gan augstskolas, gan pirmskolas. Šis rādītājs nav iepriecinošs tam mērķim, ko esam izvirzījuši – atgriezties klātienes mācībās.

Pedagogu prioritārā grupa tika atvērta GRUPA NETIEK NE ATVĒRTA, NE- AIZVĒRTA, TĀS TIEK VEIDOTAS vēlāk nekā veselības jomas darbiniekiem, kuru vakcinācijas rādītājs jau ir vairāk nekā 70%. Pedagogu vakcinācijas aktīvais laiks sakrita ar sabiedrības skepsi pret „Astra Zeneka” ZENEKA?, sakrita ar sabiedrības nogurumu un dažādām spekulācijām, ko vieni vai otri spēki ARĪ ZIBENS UN PĒRKONS IR SPĒKI izmantoja, kaitējot vakcinācijas procesam.

Slikta ziņa ir tā, ka pedagogu skaits, kas vakcinējas vienas nedēļas ietvaros, dramatiski krītas: 24. maijā, runājot par iepriekšējo nedēļu PAR NEDĒĻU NERUNĀ, RUNĀ PAR TĀS LAIKĀ NOTIKUŠO, tie bija 4160 pedagogi, 1. jūnijā – tikai 1600, vēl pēc nedēļas – kādi 750, pagājušajā nedēļā 535… Jācitē premjers: „Draugi, nav labi.” Ceru, ka mums talkā nāks Veselības ministrijas kampaņa.

Tiešām būs kampaņa? Solīja arī vakcinācijas avīzi…

Tie nebūs reklāmas rullīši TV. Vēl nesen kopā ar kolēģiem domājām – kā mēs varētu mierīgi VAI TAD PROBLĒMAS AR NEMIERU? un saprotami, cilvēku valodā IZGLĪTĪBAS UN ZINĀTNES MINISTRES LEKSIKA! skolotājiem izstāstīt, ka vakcinācija ir nepieciešama? Nesen bija izglītības pārvalžu vadītāju seminārs, un tā noslēgumā NOSLĒGUMĀ tika pieaicināts kāds ģimenes ārsts, kurš cilvēcīgi PRASTA UN ATBAIDOŠA MINISTRES LEKSIKA un saprotami visu izstāstīja. Ja kāds vēl šaubījās, tad pēc šīs cilvēcīgās VAI TAD IZGLĪTĪBAS PĀRVALŽU SEMINĀRĀ VARĒTU BŪT ARĪ NECILVĒCĪGAS SARUNAS? sarunas neziņa noteikti izzuda ļoti daudzos kolēģos. Manuprāt, pirms valdības restarta KAS IR VALDĪBAS RESTARTS? visi bija ieciklējušies uz to, ka gan jau visi cilvēki sapratīs tāpat KAS IR “TĀPAT”, bez pārliecināšanas, ka vakcīna ir vajadzīga. Bet ikviens jautājums jāizskaidro, jo sabiedrība ir dažāda. Nē, no mūsu puses nebūs nekādu plakātu uz ielām, bet mēs esam gatavi nākt talkā Veselības ministrijai, kaut gan mums nav jānodarbojas ar vakcinācijas skaidrošanu. TIEŠI TĀ! TĀPĒC, KĀ PIRMAIS MĒRĶIS, RESPEKTĪVI, PANĀKT, KA NĀKAMAJĀ GADĀ MĀCĪBAS NOTIEK KLĀTIENĒ, IR NEVIS IZGLĪTĪBAS UN ZINĀTNES MINISTRIJAS KOMPETENCĒ, BET GAN VESELĪBAS MINISTRIJAS KOMPETENCĒ.

Liela daļa skolotāju – droši vien par spīti dažādām kampaņām, – tomēr nebūs vakcinējušies. Viņiem neļaus strādāt skolā?zoom_in

Romāns Kokšarovs/F64

Situācija skolās ir ļoti dažāda. Tā, piemēram, Siguldas Valsts ģimnāzijā ir vakcinējušies, ja nemaldos, ap 90% skolas personāla NEZ VAI, ŠĀDA DATU IZPAUŠANA BŪTU LIETDERĪGA. Nav šķēršļu POLITOLOĢIJAS STUDIJĀS MINĒTĀ KĻŪDA NR.1, lai skola nevarētu NEVIS “NEVARĒTU, BET GAN “VARĒTU” VAI ARĪ FREIDISKĀ PĀRTEIKŠANĀS strādāt klātienē. Šobrīd mēs nerunājam par attālinātajām mācībām kā normu VISS IR IESPJAMS- POLITIĶIM IR JĀBŪT TIKAI GATAVAM. Man nav jādomā par maskām un epidemioloģisko drošību, bet gan par to, kā dot kvalitatīvāko izglītību skolēniem, studentiem, ELITA! ŠEIT KOMATS NAV LIEKAMS arī pieaugušajiem. Mēs zinām, kā to var izdarīt, NEKO MĒS NEZINĀM, ANITIŅ, TAI SKAITĀ ARĪ NE SAVU AUGŠĀMCELŠANĀS, NE MIRŠANAS LAIKU esam apkopojuši gan savus, gan NVO ieteikumus, mēs otrdien tos izsūtīsim pašvaldību iestādēm – testam. Protams, būs diskusijas, jo viens ir tas, kā tas izskatās no Izglītības ministrijas puses, pavisam kas cits – kā tas izskatās pašvaldībai Rīgā vai pašvaldībai Daugavpilī. Pēc Jāņiem par to runāsim ar plašāku sabiedrību.

Vai esat vērtējusi pagājušo mācību gadu – kvalitātes ziņā? Manuprāt, attālinātās mācības – tas bija kaut kas… aplams.

Man tas jāvērtē arī no privātās puses: esmu mamma dvīņiem – pirmklasniekiem un meitai septītklasniecei. Puikas aizgāja uz skolu pērnruden, tik tikko sāka saprast, kas ir skola, tur bija pirmais kovida gadījums, skola tika aizvērta. Pēc tam bērni atnāca uz skolu, un sākās lokdauns… Palikām mājās līdz pat maijam.

Mani kā mammu gan mazāk satrauca pirmklasnieki – zinu, ka viņi vēl paspēs saprast, kas ir skola, skolotāji un klasesbiedri. Mani vairāk uztrauca mana pusaudze. Viņa vienmēr labi mācījās, bija sabiedriska… Bet, „pateicoties” kovidam un attālinātajām mācībām, kļuva noslēgta un vienaldzīga KĀ PSIHOLOGS VARU IEČUKSTĒT AUSĪ. TĀS IR PUSAUDŽU PSIHOLOĢISKĀS UN BIOLOĢISKĀS VECUMPOSMA ATTĪSTĪBAS ĪPATNĪBAS. . Paldies skolotājiem, kuriem varēju zvanīt un jautāt: „Ko darīt?” Skolotāji spēja saprast, ka tieši pusaudžiem šis laiks ir bijis ļoti smags.

Savukārt kā skolotāja biju kā vērotāja no malas. Pati daudz izmantoju tehnoloģijas, un man attālinātās mācības bija interesanta pieredze PARASTI SALĪDZINĀJUMU “INTERESANTS” LIETO IZGLĪTOJAMIE- IT ĪPAŠI PUSAUDŽU VECUMĀ, PIEMĒRAM, “ROMĀNS BIJA ĻOTI INTERESANTS” .

Liela nozīme bija tam, cik skolotāji paši bija gatavi pārslēgties uz attālinātajām mācībām, jo – variantu jau nebija… Bet tas bija kļūdains lēmums – uztaisīt paniku ar skolu aizvēršanu pašā mācību gada sākumā. Inficēšanās līmenis auga, un skolas atvērt vairs nebija iespējams, jo tās tika slēgtas zemākā infekcijas izplatīšanās līmenī. Tā bija milzīga kļūda, un to mēs izjutīsim nākamos trīs, četrus vai pat piecus gadus. Daļa skolotāju ir izdeguši, arī vecākos ir dažāda attieksme pret sistēmu kā tādu. Un septembrī, atsākot mācības klātienē, bērniem būs liels stress: vajadzēs pierast atkal runāt, draudzēties…

Un tomēr ir bērni, kuriem šis laiks ir nācis par labu – tiem, kuri ir mazāk komunikabli, kuriem bija grūti adaptēties 30 skolēnu klasē. Bērns, sēdēdams mājās pie datora tiešsaistē, pēkšņi saprot: jā, man viss sanāk!

Vai ir domāts par skolotāju algu celšanu?

Protams, tā ir viena no manām prioritātēm VAI VARĒTU IZTEIKTIES KONKRĒTĀK, LŪDZU, CITĀDI PĒC POPULISMA VIEN IZKLAUSĀS. Tās ir: 1. septembris, skolotāju algas un sociālais dialogs.

Sociālais dialogs?

AIZ “JĀ”, ELITA, VAJDZĒTU LIETOT IZSAUKUMA ZĪMI, NEVIS PUNKTU, JO TAS IR IZSAUKSMES VĀRDS. Tas nozīmē: ministrijai no peramā zēna ir jākļūst par draugu VAI DRĪZĀK NAV OTRĀDI? DIEZIN VAI MINISTRIJA JEBKAD IR BIJUSI VAI BŪS PERAMĀ ZĒNA LOMĀ- DRĪZĀK TO VARĒTU ATTIECINĀT UZ KĀDU MAZU LAUKU SKOLU, KURA CĪNĀS PAR SAVU EKSISTENCI. Par draugu bērnam, skolotājam, vecākiem…

Bija daudz iemeslu, kāpēc ministrija nebija draugs.

Protams. Valsts pārvaldē nevar būt tikai sliktie VAI DOMATS LABIE VIEN? vien… Bet pedagogu algas mana prioritāte ir tāpēc, ka pēc nosacītās pedagogu algu reformas, kas tika veikta 2015. gadā, es nonācu politikā un sāku domāt par šo jautājumu. Algas vienmēr ir „karstais” jautājums, un neviens ministrs nekad nav teicis: nē, es necelšu skolotājiem algu. Mums ar finanšu ministru Reiru un ar visu valdību jāvienojas par algu 900 eiro (kas ir minimālā likme), jāvienojas par jau likumā noteikto kāpumu, un tas prasīs lielākus ieguldījumus. Šodien ir skaidrs, ka ar to ir par maz, un tāpēc mums ir plāns – gan no 2022. gada raudzīties uz straujāku kāpumu, gan par to, ko darīt pēc likumā noteiktā pedagogu algu grafika beigām.

Par augstskolām. Tajās tiks ieviestas padomes. Gandrīz visu augstskolu rektori, daudzi citi domājoši cilvēki bija pret šīm padomēm: tām tiks iztērēta milzu nauda, bet jēgas nebūs nekādas. Par to arī gana daudz rakstīts medijos.

Redzam, ka pasaules augstskolās padomes eksistē. Tas ir veidojums VEIDOJUMS?, kas domā par stratēģiju, par finansēm. Manuprāt, tas ir pilnīgi adekvāti, ka šāda ideja tika virzīta. Šo ideju piedāvāja pirms diviem gadiem, visi bija pret. Protams, normāla reakcija: mums viss ir labi, viss notiek, mums nevajag nevienu no malas. Bija ļoti polāri POLĀRI VAI PRETĒJI, BIJUSĪ ANGĻU (ANITA) UN LATVIEŠU VALODAS (ELITA) SKOLOTĀJA? viedokļi. Un tas nebija tikai robežās „ministrija un augstskolas” NAV SAPROTAMA TEIKUMĀ IZTEIKTĀ SATURA JĒGA UN NOZĪME: arī sabiedrībā ir pretēji viedokļi.

Saeimas komisijā bija pusgadu garas diskusijas, un mēs tiešām ieklausījāmies visās pusēs, visi tika sadzirdēti, kompromisi – atrasti. Bija argumenti par politizāciju – tos noņēmām. Bija argumenti par to, ka cilvēki nāks no malas, neko nesaprazdami, – tos noņēmām. Vai nākamgad kaut kas uzlabosies, pateicoties padomēm? Diez vai. Vajadzīgs laiks. Šobrīd ir nolemts, ka padomes būs, par rezultātiem mēs parunāsim pēc desmit gadiem – bija vai nebija jēga ŠĀDI RUNĀ VALSTS AMATPERSONA.

Nu jā, padomju locekļu algām tiks iztērēti miljoniem eiro, paies desmit gadi, tad secināsim, sak, padomes bija nejēdzība. Tik ilgi jāgaida?

Desmit gadi paies ātri ŠĀDI SAVU SUBJEKTĪVO ILŪZIJU UZTIEPJ VALSTS AMATPERSONA. Bet par augstskolu reformu sāka runāt jau izglītības ministrs Roberts Ķīlis, toreiz bija milzīga pretestība no nozares. Un Ilga Šuplinska reformas jomā ir izdarījusi daudz. To kuģi vajadzēja izkustināt. Mūsu augstskolām ir potenciāls būt labākām.

Pagājušajā “IEPRIEKŠĒJĀ”, NEVIS “PAGĀJUŠAJĀ”, BIJUSĪ LATVIEŠU VALODAS SKOLOTĀJA ELITA vasarā Izglītības un zinātnes ministrija izdalīja piecus miljonus eiro dažādiem projektiem, kas saistīti kovidpandēmijas problēmām. Valsts kontrole atklāja: ņemot vērā, ka nozares ministrijas netika iesaistītas pētījuma mērķu, uzdevumu un sasniedzamo rezultātu definēšanā, ir risks, ka iegūtais projekta rezultāts netikts izmantots rīcībpolitikas veidošanai un Covid-19 seku mazināšanai attiecīgajā nozarē. Īsāk sakot, pētījumi lielākoties izrādīsies bezjēdzīgi, bet nauda – izmesta renstelē IZKLAUSĀS BIEDĒJOŠI. Tas gan ir sācies iepriekšējās ministres laikā, bet uz jautājumiem nāksies atbildēt jums.

Jā, šos jautājumus uzdos man. Un pēc 30. jūnija, kad pēdējie projekti būs iesniegti…

… ja būs.

Jā. Pārraugs un maka turētājs šiem pieciem projektiem bija Izglītības un zinātnes ministrija, savukārt projektu pasūtītājs ne visos projektos bija mūsu ministrija. Tie projekti, kas saistās ar izglītību un skolām, bija ļoti labi. Kopumā bija pieteikti 15 projekti, un, tos izvērtējot, ir saprotams, ka papīrs pacieš visu… Ja nebūs sasniegti pieteikumā norādītie mērķi, tas nozīmēs, ka piešķirtie līdzekļi ir izlietoti nelietderīgi un finansējums būs jāatmaksā IZKLAUSĀS BIEDĒJOŠI.

Jūs noteikti esat vērtējusi Ilgas Šuplinskas darbību. Ko jūs būtu darījusi citādi?

Daļēji jau atbildēju – tā ir sociālā dialoga veidošana AR VĀJĀM DZIMTĀS VALODAS LIETOJUMA SPĒJĀMKĀDAS TĀS IR ANITAI (UN ARĪ ŽURNĀLISTEI ELITAI). Ir nepieciešama spēja sadzirdēt, uzklausīt un sarunāties. Komunikācija ar sabiedrību varēja būt labāka, un, ja tā būtu labāka, tad arī citas lietas notiktu raitāk un veiksmīgāk. Neredzu ļoti daudz ko tādu, kas būtu izdarīts slikti vai nepareizi.

Ilga Šuplinska gandrīz divus gadus tiesājās ar Latvijas Universitāti un personīgi ar tās rektoru Indriķi Muižnieku, iztērējot šiem tiesas procesiem vismaz 20 000 eiro nodokļu maksātāju naudas. Tas, manuprāt, ir slikti un nepareizi.

Šie jautājumi jāuzdod Šuplinskas kundzei.

Un noslēgumā – tuvojas Jāņi.

Jāņos vēlos apsveikt gan lielos, gan pašus mazākos!

Izglītosim bērnus par Jāņu tradīcijām, ar profesionālu meistarību siesim sieru, ar zinātnisku azartu meklēsim papardes ziedu, sportiski lēksim pāri ugunskuram, jaunatnei liksim par piemēru ģimeniskās vērtības un kopsim valsts valodu JĀ, SĀKSIM AR MINISTRI ANITU, RUNĀJOT PAR VALSTS VALODAS KOPŠANU, RESPEKTĪVI, KURAI IR VĀJAS DZIMTĀS VALODAS LIETOJUMA KOMPETENCES, skaņi un skaļi skandējot Jāņu dziesmas!

2 komentāri
  1. testa koments

Komentē

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.

Show Buttons
Hide Buttons
Cart